Navigace

Změna času na letní opět potrápí řidiče. Hrozí vyšší riziko nehod!

Přechod na letní čas může mít negativní dopad také na řidiče.

Přechod na letní čas může mít negativní dopad také na řidiče, a to i několik týdnů poté.

Jak se shodují mnozí experti, tato změna má neblahý účinek na psychiku a zdraví lidí. V případě řidičů je se změnou času zmiňováno riziko spánkové deprivace a mikrospánku.

Ke kritickým skupinám patří mladí řidiči do 25 let, senioři a větší mírou i lidé pracující na směny, kterým se najednou rozhodí zavedený rytmus. Hodina spánku méně a jiné světelné podmínky se mohou zdát jako malichernost, ale statistiky mluví jinak. Například odborníci z americké University of Colorado spočítali, že během dvou týdnů od změny času stoupá výskyt smrtelných dopravních nehod o 6 %.

Česká statistika pojišťovny Kooperativa z roku 2019 zase uvádí navýšení škod hned následující den po změně času o 11 %, přičemž v dalších dnech poté narostl počet škod dokonce o více než 20 % oproti předešlé době.

Experti tedy radí ulehnout ke spánku raději o něco dříve, aby se člověk necítil tolik rozhozený. Pomůže i dostatečná časová rezerva, díky které pak nebude řidič za volantem podrážděný. Káva je pomocníkem, v tomto ohledu je ale stejně důležité doplňování tekutin bez kofeinu. Také dehydratace negativně ovlivňuje řidičovy schopnosti a agresivitu. Větší ostražitost je pak v následujících týdnech potřebná, ne všichni totiž berou na rizika spojená se změnou času zřetel.

Střídání letního a zimního času mohlo už skončit. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na loňský nebo letošní rok. S ohledem na současnou krizi pandemie koronaviru jsou ale v jednání komise důležitější záležitosti. Není tedy jasné, kdy se jednání o zrušení změny času vrátí mezi probíraná témata.

Zdroj: www.autorevue.cz

Akceptujeme platební karty

Obrázek akceptovaných karet

Kontaktní údaje

MAXIAUTO s.r.o., Bavorská 856, Praha 5, 155 00 GOOGLE MAPS